0603BB105K160YT
cms-digikey-product-number
1763-1175-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1175-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1175-6-ND - Digi-Reel®
cms-manufacturer
cms-manufacturer-product-number
0603BB105K160YT
cms-description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
cms-standard-lead-time
40 Weeks
cms-customer-reference
cms-detailed-description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
cms-eda-cad-models
0603BB105K160YT Models
cms-product-attributes
cms-filter-similar-products
cms-show-empty-attributes
cms-category
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)