0402BW105K160NGT
DigiKey Part Number
1763-1163-2-ND - Tape & Reel (TR)
1763-1163-1-ND - Cut Tape (CT)
1763-1163-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402BW105K160NGT
Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402BW105K160NGT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mfr
Features
Gold Flash Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)