T550B127K050AH
DigiKey Part Number
399-8556-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T550B127K050AH
Description
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
120 µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 50 V Axial 90mOhm @ 100kHz
EDA/CAD Models
T550B127K050AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90mOhm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.281" Dia x 0.641" L (7.14mm x 16.28mm)
Capacitance
120 µF
Tolerance
±10%
Features
General Purpose
Voltage - Rated
50 V