T540D107K016AH6710 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 16 V 2917 (7343 Metric) 50mOhm @ 100kHz
T540D107K016AH6710
DigiKey Part Number
399-T540D107K016AH6710TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T540D107K016AH6710
Description
CAP TANT SMD POLYMER HI-REL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T540D107K016AH6710 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 100kHz