T499D476K016ATE800
DigiKey Part Number
399-5040-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-5040-1-ND - Cut Tape (CT)
399-5040-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T499D476K016ATE800
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 800mOhm
EDA/CAD Models
T499D476K016ATE800 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 175°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
16 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C