T496D107K010BH61107505 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 900
Datasheet
100 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
T496D107K010BH61107505
DigiKey Part Number
399-9636-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496D107K010BH61107505
Description
CAP TANT 100UF 10% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T496D107K010BH61107505 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
D
Tolerance
±10%
Ratings
COTS
Voltage - Rated
10 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse, High Reliability
Type
Molded
Failure Rate
B (0.1%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C