T495X156K050AT6424 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
15 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric)
T495X156K050AT6424
DigiKey Part Number
399-T495X156K050AT6424TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T495X156K050AT6424
Description
15.0UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
50 V