T494A104K050AT
DigiKey Part Number
399-8426-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-8426-1-ND - Cut Tape (CT)
399-8426-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T494A104K050AT
Description
CAP TANT 0.1UF 10% 50V 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 1206 (3216 Metric) 10Ohm
EDA/CAD Models
T494A104K050AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
A
Voltage - Rated
50 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
10Ohm