T493B106J016AH6220 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric) 800mOhm @ 100kHz
T493B106J016AH6220
DigiKey Part Number
399-T493B106J016AH6220TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T493B106J016AH6220
Description
CAP TANT SMD HI-REL
Detailed Description
EDA/CAD Models
T493B106J016AH6220 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
800mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Voltage - Rated
16 V