T491V476K016AH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm @ 100kHz
T491V476K016AH
DigiKey Part Number
399-T491V476K016AHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491V476K016AH
Description
CAP TANT SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T491V476K016AH Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm @ 100kHz
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated
16 V