PFR5471J630J11L16.5TA16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 1,364
Datasheet
WIMA
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
New at DigiKey
470 pF Film Capacitor 250V 630V Polypropylene (PP) Radial
PFR5471J630J11L16.5TA16
DigiKey Part Number
399-PFR5471J630J11L16.5TA16TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFR5471J630J11L16.5TA16
Description
470PF6 5%V
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 100°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
250V
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage Rating - DC
630V