PEV228MLL3750QE4
DigiKey Part Number
399-PEV228MLL3750QE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEV228MLL3750QE4
Description
CAP ALUM 750UF 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 94mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 150°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
5.25 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
15.6 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.177" (29.90mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
ESR (Equivalent Series Resistance)
94mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C