PEG124HA2470QT1
DigiKey Part Number
399-PEG124HA2470QT1TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-PEG124HA2470QT1CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEG124HA2470QT1
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V AXIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Axial, Can 2.4Ohm @ 100Hz 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PEG124HA2470QT1 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
141 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
146.64 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.4Ohm @ 100Hz
Package / Case
Axial, Can
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C