C4AEGBU5100A1XK
DigiKey Part Number
399-15654-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C4AEGBU5100A1XK
Description
CAP FILM 10UF 10% 450VDC RADIAL
Detailed Description
10 µF Film Capacitor 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
C4AEGBU5100A1XK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)
0.992" (25.20mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
450V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
8.1 mOhms