C420C153F5G5TA7200 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Parametric Equivalent
0.015 µF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Axial
C420C153F5G5TA7200
DigiKey Part Number
C420C153F5G5TA7200-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C420C153F5G5TA7200
Description
CAP CER 0.015UF 50V C0G AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C420C153F5G5TA7200 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Capacitance
Size / Dimension
0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Tolerance
±1%