C2220X106K5RACAUTO7210
DigiKey Part Number
399-C2220X106K5RACAUTO7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C2220X106K5RACAUTO7210CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C2220X106K5RACAUTO7210DKR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2220X106K5RACAUTO7210
Description
CAP CER 2220 FT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C2220X106K5RACAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Applications
Capacitance
Mounting Type
Tolerance
±10%
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Voltage - Rated
Size / Dimension
0.232" L x 0.197" W (5.90mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient
Thickness (Max)
0.100" (2.55mm)