C1206R474K5RACTU
DigiKey Part Number
399-11924-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11924-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11924-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1206R474K5RACTU
Description
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
C1206R474K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Mfr
Features
Soft Termination, High Temperature
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)