C0805X224M5RECAUTO7210 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
0.22 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0805X224M5RECAUTO7210
DigiKey Part Number
C0805X224M5RECAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X224M5RECAUTO7210
Description
CAP CER 0805 220NF 50V X7R 20%
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X224M5RECAUTO7210 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.055" (1.40mm)