C0805X102J1RECAUTO7210 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | C0805X102J1RECAUTO7210-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C0805X102J1RECAUTO7210 |
Description | CAP CER 0805 1NF 100V X7R 5% |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C0805X102J1RECAUTO7210 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Soft Termination |
Series | Ratings AEC-Q200 |
Packaging Tape & Reel (TR) | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.039" (0.98mm) |