C0603X473J4RECAUTO7411
DigiKey Part Number
399-C0603X473J4RECAUTO7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C0603X473J4RECAUTO7411CT-ND - Cut Tape (CT)
399-C0603X473J4RECAUTO7411DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603X473J4RECAUTO7411
Description
CAP CER 0603 47NF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.047 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603X473J4RECAUTO7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)