C0603C474K8RACAUTO7411 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 8,186
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 15,028
Datasheet
Taiyo Yuden
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
C0603C474K8RACAUTO7411
DigiKey Part Number
399-C0603C474K8RACAUTO7411TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603C474K8RACAUTO7411
Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0603C474K8RACAUTO7411 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)