C0402T270F5GCLTU
DigiKey Part Number
399-C0402T270F5GCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T270F5GCLTU
Detailed Description
27 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
C0402T270F5GCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)