C0402T103K8RBCTU is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
10000 pF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
C0402T103K8RBCTU
DigiKey Part Number
399-C0402T103K8RBCTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402T103K8RBCTU
Description
CAP CER 0402
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402T103K8RBCTU Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
COTS
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)