C0402C302J4JAC7210 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 0
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
3000 pF ±5% 16V Ceramic Capacitor U2J 0402 (1005 Metric)
C0402C302J4JAC7210
DigiKey Part Number
399-C0402C302J4JAC7210TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C302J4JAC7210
Description
CAP CER 0402 3NF 16VDC U2J 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Low ESL, Low Dissipation Factor
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)