C0402C300F5TACAUTO
DigiKey Part Number
399-C0402C300F5TACAUTOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C300F5TACAUTO
Description
CAP CER 0402 30PF 50VDC X8G 1%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor X8G 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
Low ESL, High Temperature
Series
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)