C0402C104J4REC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 37,183
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 91,358
Datasheet
Walsin Technology Corporation
KYOCERA AVX
YAGEO
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Finding the Most Accurate Capacitance Measurement
C0402C104J4REC
DigiKey Part Number
C0402C104J4REC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0402C104J4REC
Description
CAP CER 0402 0.1UF 16V X7R 5%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0402C104J4REC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)