ALA8AA271BE450
DigiKey Part Number
399-ALA8AA271BE450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALA8AA271BE450
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 522mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 10 kHz
Capacitance
Impedance
306 mOhms
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
522mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C