A765BG227M0JLAE020
DigiKey Part Number
399-13667-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-13667-1-ND - Cut Tape (CT)
399-13667-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A765BG227M0JLAE020
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 20mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A765BG227M0JLAE020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
135 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
2.7 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Type
Polymer
Height - Seated (Max)
0.287" (7.30mm)
Capacitance
220 µF
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C