A759MU337M1VAAE022
DigiKey Part Number
399-A759MU337M1VAAE022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MU337M1VAAE022
Description
CAP ALUM POLY 330UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 22mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759MU337M1VAAE022 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
187 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.74 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
22mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C