A759MS157M1VAAE030
DigiKey Part Number
399-A759MS157M1VAAE030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759MS157M1VAAE030
Description
CAP ALUM POLY 150UF 20% 35V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 30mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759MS157M1VAAE030 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
231.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.63 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
150 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C