A759EA106M1JAAE060
DigiKey Part Number
399-A759EA106M1JAAE060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759EA106M1JAAE060
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 63V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 60mOhm 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
A759EA106M1JAAE060 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
82.9 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.658 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C