A758EK397M0JAAE016
DigiKey Part Number
399-A758EK397M0JAAE016-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A758EK397M0JAAE016
Description
CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V TH
Detailed Description
390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
A758EK397M0JAAE016 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
155 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
390 µF
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C