Image for RMC1/4K1782FTE is not available
RMC1/4K1782FTE
DigiKey Part Number
2315-RMC1/4K1782FTETR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/4K1782FTE
Description
RES 17.8K OHM 1% 1/2W 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17.8 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.098" W (3.10mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)