RMC1/16K2740DTP
DigiKey Part Number
2315-RMC1/16K2740DTPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMC1/16K2740DTP
Description
RES 274 OHM 0.5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)