DM19FD911FO3RH
DigiKey Part Number
6520-DM19FD911FO3RH-ND
Manufacturer
Simic
Manufacturer Product Number
DM19FD911FO3RH
Description
910 pF 1% 500V Mica Capacitor
Customer Reference
Detailed Description
910 pF Mica Capacitor 500 V Radial
Category
Dielectric Material
Mica
Manufacturer
Simic
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Active
Lead Spacing
0.343" (8.70mm)
Capacitance
910 pF
Features
General Purpose
Tolerance
±1%
Size / Dimension
0.630" L x 0.189" W (16.00mm x 4.80mm)
Voltage - Rated
500 V
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)