SM15B-SRSS-TB(LF)(SN)
SM15B-SRSS-TB(LF)(SN)
SM15B-SRSS-TB
DigiKey Part Number
455-SM15B-SRSS-TBTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-SM15B-SRSS-TBCT-ND - Cut Tape (CT)
455-SM15B-SRSS-TBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15B-SRSS-TB
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 15 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
SM15B-SRSS-TB Models
Insulation Height
0.114" (2.90mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
50V