Image for SIM-41T-110B is not available
SIM-41T-110B
DigiKey Part Number
SIM-41T-110B-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIM-41T-110B
Description
CONN QC RCPT 14-18AWG .25 CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.110" (2.79mm) Quick Connect Male 16-20 AWG Crimp Connector Non-Insulated
Category
Tab Length
0.472" (12.00mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Length - Overall
0.811" (20.60mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Gauge
16-20 AWG
Terminal Type
Standard
Insulation
Non-Insulated
Gender
Male
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Tab Width
0.110" (2.79mm)
Contact Material
Brass
Tab Thickness
0.020" (0.51mm)