SHDR-40V-S-B
SHDR-40V-S-B
SHDR-40V-S-B
DigiKey Part Number
455-1438-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHDR-40V-S-B
Description
CONN RCPT HSG 40POS 1.00MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.039" (1.00mm)
Category
Row Spacing
0.039" (1.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Natural
Part Status
Active
Features
Pick and Place
Connector Type
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.039" (1.00mm)