Image for FEL2P-20BG is not available
FEL2P-20BG
DigiKey Part Number
455-FEL2P-20BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FEL2P-20BG
Description
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Housing FFC, FPC Housing for Male Pins Connector Locking Ramp 20Pos 0.079" (2.00mm)
Category
FFC, FCB Thickness
0.14mm
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Locking Feature
Locking Ramp
Series
Voltage Rating
200 V
Packaging
Bulk
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Active
Features
Board Guide
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Connector Type
Housing for Male Pins
Current Rating (Amps)
1.5 A
Number of Positions
20
Housing Color
Ivory
Number of Rows
1
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.079" (2.00mm)