BM20B-SRDS-G-TFC(LF)(SN)
BM20B-SRDS-G-TFC(LF)(SN)
BM20B-SRDS-G-TFC
DigiKey Part Number
455-BM20B-SRDS-G-TFCTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-BM20B-SRDS-G-TFCCT-ND - Cut Tape (CT)
455-BM20B-SRDS-G-TFCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM20B-SRDS-G-TFC
Description
CONN HEADER SMD 20POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 20 position 0.039" (1.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Insulation Height
0.167" (4.25mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Material
Phosphor Bronze
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type
Male Pin
Features
Pick and Place, Solder Retention
Pitch - Mating
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Rows
2
Insulation Color
Natural
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
50V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
6.3mm