BM12B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM12B-ZESS-TBT(LF)(SN)
BM12B-ZESS-TBT
DigiKey Part Number
455-4208-2-ND - Tape & Reel (TR)
455-4208-1-ND - Cut Tape (CT)
455-4208-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BM12B-ZESS-TBT
Description
CONN HEADER SMD 12POS 1.5MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 12 position 0.059" (1.50mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Insulation Height
0.295" (7.50mm)
Series
Contact Shape
Rectangular
Contact Type
Outer Shroud Contact
Features
Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
9.4mm