B12B-PASK-1(LF)(SN)
B12B-PASK-1(LF)(SN)
B12B-PASK-1
DigiKey Part Number
455-B12B-PASK-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B12B-PASK-1
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B12B-PASK-1 Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.319" (8.10mm)
Series
Insulation Height
0.303" (7.70mm)
Packaging
Bulk
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
1
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
250V
Termination
Kinked Pin, Solder
Mated Stacking Heights
9.9mm, 14.7mm, 14.9mm
Fastening Type
Locking Ramp
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)