40R-JMCS-GAN-TF
DigiKey Part Number
455-40R-JMCS-GAN-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-40R-JMCS-GAN-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-40R-JMCS-GAN-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
40R-JMCS-GAN-TF
Description
JMC RECEPTACLE (SMT/TOP TYPE)
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
3mm ~ 10mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.091" (2.30mm)