20PS-JMDSS-G-1-TF
DigiKey Part Number
455-20PS-JMDSS-G-1-TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
455-20PS-JMDSS-G-1-TFCT-ND - Cut Tape (CT)
455-20PS-JMDSS-G-1-TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20PS-JMDSS-G-1-TF
Description
CONN PLUG 20POS R/A SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
20PS-JMDSS-G-1-TF Models
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Number of Rows
2
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Solder Retention
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.189" (4.80mm)