Image for 10FE-ST-VK-N is not available
10FE-ST-VK-N
DigiKey Part Number
455-10FE-ST-VK-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10FE-ST-VK-N
Description
FE CONNECTOR (SIDE)
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC Connector Contacts, Bottom 0.049" (1.25mm) Through Hole, Right Angle
Category
Height Above Board
0.189" (4.80mm)
Manufacturer
JST Sales America Inc.
Cable End Type
Straight
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Bulk
Contact Finish
Tin
Part Status
Active
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flat Flex Type
FFC
Features
Low Insertion Force (LIF)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
200V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.049" (1.25mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
White
FFC, FCB Thickness
0.30mm