QSCT251Q1R8A1GV001E is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
1.8 pF ±0.05pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Johanson Technology Multi-Layer High-Q SMD Capacitors | Datasheet Preview
QSCT251Q1R8A1GV001E
DigiKey Part Number
712-QSCT251Q1R8A1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCT251Q1R8A1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCT251Q1R8A1GV001EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCT251Q1R8A1GV001E
Description
CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
QSCT251Q1R8A1GV001E Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.05pF
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.046" (1.17mm)