QSCT251Q1R8A1GV001E | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | QSCT251Q1R8A1GV001E |
Description | CAP CER 1.8PF 250V NP0 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.8 pF ±0.05pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | QSCT251Q1R8A1GV001E Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Series | Features High Q, Low Loss, Ultra Low ESR |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Applications |
Part Status Active | Mounting Type |
Capacitance | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Tolerance ±0.05pF | Size / Dimension 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) |
Voltage - Rated | Thickness (Max) 0.046" (1.17mm) |