QSCP251Q6R8B1GV001T
DigiKey Part Number
712-QSCP251Q6R8B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QSCP251Q6R8B1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
712-QSCP251Q6R8B1GV001TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSCP251Q6R8B1GV001T
Description
CAP CER 6.8PF 250V NP0 0603
Detailed Description
6.8 pF ±0.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
QSCP251Q6R8B1GV001T Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Tolerance
±0.1pF
Size / Dimension
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)