QCCT102Q1R0B1GV001E
DigiKey Part Number
712-QCCT102Q1R0B1GV001ETR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QCCT102Q1R0B1GV001ECT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QCCT102Q1R0B1GV001E
Description
CAP CER 1PF 1KV C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 pF ±0.1pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.046" (1.17mm)