TDCP250W104K1GV001T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 917,690
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 9,912,669
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
KYOCERA AVX
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
Upgrade
0.1 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
250R14W104KV4T
TDCP250W104K1GV001T
DigiKey Part Number
709-TDCP250W104K1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDCP250W104K1GV001T
Description
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TDCP250W104K1GV001T Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)